CLUTCH COVER ASSY M240/M228X Sachs Performance
With organic disc clutch - Max 360Nm
With ceramic disk clutch- Max 520Nm
Send the question to the owner of the store, about this product.
* Required fields
or Cancel
To be informed about product update via email, fill out the form.
* Required
or Cancel
| Mark | Model | Engine | Engine code | Year | Note |
|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 (E30) | 324 td | M21D24(246TB) | 09.87-08.91 | |
| BMW | 3 (E36) | 320 i | M50 | 09.90-02.98 | Manual Transmission, 6-speed |
| BMW | 3 (E36) | 325 tds | M50B25(256S2), M51D25(256T1), M50B25(256S1) | 05.93-02.98 | |
| BMW | 5 (E28) | 525 e (USA) | 05.86-12.87 | Renew everytime | |
| BMW | 5 (E28) | 528 e (USA) | 05.86-01.88 | Manual Transmission, Renew everytime | |
| BMW | 5 (E34) | 520 i 24V | M50 | 09.89-09.95 | Hub Profile 15,6x18,7-14N, rigid sintered plate |
| BMW | 5 (E34) | 525 i 24V | M50 | 09.89-12.95 | Hub Profile 18,3x20,4-24N, max. transmittable engine torque [Nm] 250, torsion damper plate with organic facings |
| BMW | 5 (E34) | 525 i 24V | M50 | 09.89-12.95 | Manual Transmission, 6-speed, 03.2003-> |
| BMW | 5 (E34) | 525 iX 24V | M50B25(256S2), M51D25(256T1), M50B25(256S1), M21D24(246TB) | 10.91-09.95 | Hub Profile 20x21,9-26N, rigid sintered plate |