Zadná náprava
EBC brakes
Rear kit EBC PD03KR050 - Discs Premium OE + brake pads Yellowstuff
Set 2pcs (pair) EBC brakes discs. D1416 and set of pads DP41518R
New product
Available on order : 10+psc
At the latest: 11. 6.
PD03KR050
Enquiry product
Enquiry product
Send the question to the owner of the store, about this product.
* Required fields
  or  Cancel
Notify me about the stock
To be informed about product update via email, fill out the form.
* Required
  or  Cancel
Yellowstuff :
Yellow stuff
High friction improves the braking effect of more than 30%.
  • fastest brake pads for common use, drift and racing
  • zero wilt make this material brake pads ideal tool for speeding
  • ideal for repeated hard braking
  • very low wear characteristics of the brake disk
  • a moderate hardness material
  • R 90 -ECE certification
  • includes "brake-in" layer for immediate braking effect after installation
  • ideal braking effect after heating
    Premium OE:
    Black thermic coated discs are being phased in. As stocks rotate you will no longer receive zinc coated discs, you will receive black ones.All EBC Premium Brake Rotors or discs are cast to a material strength of 150 N/m2 with a tightly controlled surface hardness variation less than 20 HB and are precision CNC machined to a surface tolerance of less than 0.05 mm. That is two thousandths of an inch. For this reason EBC recommends a maximum runout of fitted rotors of 0.1 mm or .004 inches (4 thousandths) TIR which means total indicator reading on a dial gauge.
    Dimensions:
    Diameter: 310 mm
    Total Height: 49 mm